Nu finns det fina särtrycket Fröodling, kom igång med din fröodling att beställa.
Är det svårt att samla egna frön? Vilken kvalitet blir det på frön man tar själv? Skulle man rentav kunna bli självförsörjande på frön till sin grönsaksodling? Kanske bidra till att bevara kulturarvsorter och biologisk mångfald eller fröodla bara för att det är spännande och roligt?
De erfarna kursledarna Hildegard Nufer och Olle Johansson har sammanställt en introduktion för den som vill komma igång med sin fröodling. Den skulle kunna ses som en kortare genomgång medan föreningens bok Frö för Framtiden går mer på djupet.
Särtrycket på 36 sidor passar bra att användas inom lokalgrupper eller kamratcirklar/studiecirklar.
Det finns en färdig studieplan som underlättar egna studier.
Särtrycket går att beställa från Sesam genom att sätta in 109 kr på Sesams plusgirokonto 178998-1. Du kan även betala via Swish 123 113 11 19. Ange att betalningen avser särtrycket Fröodling och uppge namn och adress dit särtrycket skall skickas. Kostnaden är inklusive porto. Om uppgifterna inte får plats i bankens meddelanderuta, uppge din mejladress. Skicka därefter ett mejl med namn och adress till medlem@foreningensesam.se
Lokalavdelningar och studieförbund som önskar beställa ett större antal ex kan höra av sig direkt till Hildegard på hildegard.nufer@gmail.com.

